6 Mar 2022

MechaPwn - PlayStation 2 bez blokady regionalnej - poradnik
 • Poradniki

Rok 2021 przyniósł bardzo dużo dobrych wieści dla fanów konsolowej szarej strefy. Otrzymaliśmy od scenowych wojowników nową, bezinwazyjną metodę uruchamiania gier na pierwszym PlayStation za pomocą narzędzia tonyhax. Inny człowiek przygotował FreePSXBoot, pozwalający zapaleńcom na uruchamianie dowolnego kodu na tej samej konsoli jedynie przy użyciu odpowiednio spreparowanej karty pamięci. Kolejna grupa znana jako MechaResearch przygotowała tytułowe MechaPwn dla PlayStation 2, pozwalające na uruchamianie gier z pominięciem blokady regionalnej, bądź specjalnie przygotowanych kopii zapasowych bez jakiegokolwiek lutowania w konsoli. My w tym poradniku skupimy się na prawidłowej instalacji MechaPwn na konsoli w celu zdjęcia blokady regionalnej.

Wymagania:

 • Konsola Sony PlayStation 2 - model od SCPH-5000x do SCPH-9000x (z wyłączeniem modelu PSX oraz debug kitów)
 • Spreparowana karta pamięci wg. naszego poradnika
 • Pendrive, bądź inny dysk przenośny USB sformatowany pod system plików FAT

Działanie MechaPwn zależy od posiadanego modelu konsoli, najlepsze rezultaty uzyskamy na konsolach SCPH-7500x i nowszych, gdzie będziemy mogli bezpośrednio ładować dowolne gry z menu konsoli, łącznie z kopiami zapasowymi gier na pierwsze PlayStation. Zalecamy korzystanie z modeli SCPH-7500x, SCPH-7700x lub SCPH-7900x, ponieważ na nich korzystanie z MechaPwn (wraz z FreeMCBoot) będzie najwygodniejsze. W przypadku starszych modeli konsoli należy korzystać z LaunchELF do uruchamiania płyt.

Proces instalacji:

 1. Pobieramy najnowszą dostępną wersję MechaPwn (plik z rozszerzeniem .elf), a następnie ładujemy ją na pendrive. Gotowy pendrive podłączamy do konsoli i ją uruchamiamy.
 2. Upewniamy się jaką mamy wersję konsoli, będzie to istotne na dalszych etapach instalacji. Aby to łatwo sprawdzić, w menu głównym PlayStation 2 klikamy trójkąt.
 3. Wracamy do głównego menu i uruchamiamy LaunchELF, w którym kółkiem przedostajemy się do menadżera plików. Kierujemy się do mass:/, gdzie następnie wybieramy MechaPwn.elf. Ekran startowy MechaPwn
 4. Program zasugeruje nam wykonanie kopii zapasowej NVM, co czynimy. Może ona przydać się, gdy będziemy chcieli wrócić do ustawień fabrycznych.
 5. Klikamy kółko, by zainstalować MechaPwn. Menu instalacji MechaPwn
 6. Zgodnie z instrukcją na ekranie, odłączamy konsolę od prądu i podpinamy ją z powrotem. Ponownie uruchamiamy MechaPwn, tak jak wcześniej. Komunikat informujący o odłączeniu konsoli od prądu
 7. Klikamy Change region, a jako typ konsoli podajemy Retail-DEX. Z listy wybieramy model konsoli na podstawie tego, jaki posiadamy. Na następnym ekranie region, który nas interesuje to Japan lub USA. Force unlock nie instalujemy. Menu wyboru modelu konsoli Menu wyboru regionu konsoli
 8. Zgodnie z instrukcją na ekranie, odłączamy konsolę od prądu i podpinamy ją ponownie. Voilà, gotowe!

- jakbu