1 Lip 2021

FreeMCBoot - jak zainstalować na konsoli bez chipa korzystając z FreeDVDBoot? - poradnik
 • Poradniki

FreeMCBoot to narzędzie pozwalające rozszerzyć możliwości naszej konsoli Sony PlayStation 2. Poza najbardziej oczywistą rzeczą jaką jest uruchamianie kopii zapasowych gier z płyt CD, bądź DVD możemy zacząć zabawę z innymi aplikacjami: emulatory, modyfikacje systemu czy programy do włączania tytułów prosto z dysku twardego, bądź poprzez zasoby sieciowe. Do instalacji FreeMCBoot korzystając z narzędzia FreeDVDBoot potrzebujemy:

 1. Kompatybilną konsolę: dowolny model Slim (tj. od modelu SCPH-700xx w górę) lub model Fat z odpowiednia wersją DVD Player (wersja 2.10, 2.12 lub 3.04).
 2. Kartę pamięci, najlepiej oryginalną Memory Card 8MB
 3. Pendrive, bądź inny dysk przenośny USB sformatowany pod system plików FAT
 4. Nagrywarkę DVD
 5. Czystą płytę DVD, najlepiej DVD-R
 6. Zainstalowany program ImgBurn

Jeżeli posiadamy jeden z pierwszych modeli Sony PlayStation 2, by sprawdzić kompatybilność naszej konsoli z narzędziem FreeDVDBoot potrzebujemy nacisnąć trójkąt w menu głównym – wyświetli się wtedy na ekranie komunikat z zainstalowaną wersją odtwarzacza DVD.

Przygotowanie płyty oraz konsoli:

 1. Upewniamy się, że konsola ustawiona jest na język angielski
 2. Pobieramy FreeDVDBoot w odpowiedniej wersji: Slim, Fat 2.10 lub 2.12, Fat 3.04
 3. Uruchamiamy program ImgBurn i nagrywamy obraz na płytę DVD (mianowicie klikamy: Write image file to disc, potem przy napisie Source naciskamy ikonkę folderu i wybieramy punkt wcześniej pobrany obraz, następnie w prawym dolnym rogu ustawiamy prędkość nagrywania na najniższą dostępną i ostatecznie klikamy w lewym dolnym rogu w największą widoczną ikonę)

Jeżeli obraz nagrał się pomyślnie, to po włożeniu płyty do napędu powinien nam się uruchomić uLaunchElf. W programie poruszamy się strzałkami, a kółkiem przechodzimy dalej.

Teraz, gdy mamy już gotową płytę, która umożliwia nam uruchamianie nielicencjowanych programów, przechodzimy do instalacji FreeMCBoot poprzez specjalną paczkę przygotowaną przez ekipę memorka.pl – zawiera ona najważniejsze programy dla każdego użytkownika Sony PlayStation 2.

 1. Pobieramy paczkę przygotowaną przez memorka.pl z tego linku: FMCB memorka.pl
 2. Rozpakowujemy zawartość paczki do folderu głównego na naszym pendrive lub dysku zewnętrznym
 3. Podłączamy pendrive lub dysk zewnętrzny do konsoli
 4. W programie uLaunchElf wybieramy FileBrowser naciskając kółko, następnie nawigujemy do folderu mass:/, potem do folderu [190413]FMCB-1966-bin, by kolejno uruchomić plik FMCBInstaller.elf
 5. Po załadowaniu instalatora formatujemy kartę pamięci - zostaną usunięte wtedy wszystkie zapisy gry na danej karty pamięci – naciskamy dwa razy R1, by następnie wybrać Format MC i potwierdzić działanie
 6. Wracamy do menu głównego używając guzika L1, naciskamy Multi-Install oraz potwierdzamy
 7. Po zakończonej instalacji naciskamy Exit
 8. Jeżeli w lewym górnym rogu widzisz adres memorka.pl, to znaczy że instalacja przebiegła pomyślnie i możesz cieszyć się nowymi funkcjami swojej konsoli. Gratki!

Jeżeli posiadamy konsolę Sony PlayStation 2 model Slim SCPH-900xx istnieje szansa, że FreeMCBoot nie zadziała bez dodatkowych kroków. Część konsol posiada zaktualizowany BOOTROM do najnowszej wersji, gdzie załatano lukę pozwalającą na korzystanie z FreeMCBoot. Na szczęście dzielni modderzy konsol znaleźli sposób na ominięcie tego zabezpieczenia. W każdym innym przypadku możesz przejść do następnej sekcji artykułu. Tutaj prezentujemy jak skorzystać z tego patentu:

 1. Pobieramy narzędzie FORTUNA z tego linku: FORTUNA
 2. Kopiujemy plik na pendrive lub dysk zewnętrzny do konsoli
 3. Używamy FreeDVDBoot, by ponownie skorzystać z uLaunchElf, gdzie wchodzimy do katalogu mass:/
 4. Najeżdżamy na plik FORTUNA.psu, naciskamy R1, a następnie Copy
 5. Wracamy folder wyżej, wybieramy mc0:/ (w przypadku karty pamięci w pierwszym slocie, jeżeli jest w drugim slocie to wybieramy mc1:/) i naciskamy ponownie R1, gdzie wybieramy opcję psuPaste
 6. Restartujemy konsolę, wchodzimy w Browser, gdzie wybieramy kartę, na którą skopiowaliśmy narzędzie FORTUNA. Powinien pokazać się nam nowy zapis gry nieposiadający żadnej ikony. Gdy wszystkie zapisy się załadują naciskamy dwa razy kółko mając podświetlony zapis gry bez ikony. W tym momencie FORTUNA powinna zacząć działać, a waszym oczom pojawić się logo FreeMCBoot, a następnie podmienione menu główne konsoli. Gotowe! Jedynym minusem tego rozwiązania jest fakt, iż od teraz za każdym razem, aby uruchomić FreeMCBoot należy powtórzyć tą czynność

Zespół memorka.pl przygotował również dodatkowe „gadżety” dla użytkowników – skonfigurowaną wersję OPL pod język polski oraz skórkę do LaunchElf, poniżej informacja jak je zainstalować:

 1. Aby zainstalować skórkę uruchamiamy aplikację LaunchElf z menu głównego konsoli, klikamy Select by wejść do ustawień, a tam wybieramy Screen settings. Tutaj kierujemy się do Load Skin CNF…, wybieramy mass:/, a następnie LAUNCHELF.CNF. Gotowe!
 2. Skonfigurowaną wersję OPL również przerzucamy poprzez LaunchElf. W programie kółkiem wybieramy FileBrowser i nawigujemy do folderu mass:/. Tam najeżdżamy na folder OPL, klikamy R1, a następnie Copy. Wracamy folder wyżej, wybieramy mc0:/ (w przypadku karty pamięci w pierwszym slocie, jeżeli jest w drugim slocie to wybieramy mc1:/), klikamy tam R1 i wybieramy Paste. Gotowe!

- Pazur