17 Cze 2018

Nintendont - jak uruchamiać gry z GameCube'a na Wii przez USB?
  • Poradniki

Prawie wszyscy dobrze wiemy, że jedną z zalet Wii jest kompatybilność wsteczna. Pod klapkami na górze konsoli sprytnie ukryte są cztery porty na pady oraz dwa wejścia na memorki od GameCube’a. Ale co zrobić w czasach, gdy przykładowo Metal Gear Solid: The Twin Snakes kosztuje na znanym portalu aukcyjnym aż 330 złotych, a my mamy na utrzymaniu dom, dzieci, samochód i tonę innych mało istotnych rzeczy? Otóż z pomocą przychodzi Nintendont autorstwa FIX94. Aplikacja ta pozwala na uruchamianie gier z GameCube’a poprzez kartę SD, wejście USB lub z płyty, bez zabawy w różnorakie modyfikacje. Ten poradnik skupi się jedynie na opcji poprzez port USB, gdyż jest to najefektywniejszy wariant. Zakłada również, że Twoja konsola jest już przerobiona.

Czego potrzebujemy? Oczywiście przerobionej konsoli Wii z zainstalowanym The Homebrew Channel oraz oficjalnym, niemodyfikowanym IOS58. Jeśli Twoja konsolka już uruchamia gry z dysków USB, masz już to za sobą. Jeśli nie, przerób najpierw swoją konsolę.

  1. Do folderu /apps/nintendont/ na karcie SD, która zazwyczaj siedzi w naszym Wii wrzucamy dwa pliki z tych linków: meta.xml oraz loader.dol. Prawy przycisk myszy, a następnie Zapisz jako... robią robotę. Plik loader.dol nazywamy boot.dol.
  2. Brawo, ukończyłeś instalację! Serio. Tyle wystarczyło. Niżej wytłumaczę kilka istotnych kwestii.

Nintendont jednak nie zostało stworzone do bycia tak zwanym front-endem, czyli programem ze ślicznym interfejsem, lecz jako pośrednik. Tak więc najlepiej jest go używać z innymi loaderami gier. Kompatybilne są Wiiflow, USBLoaderGX, CFG Loader oraz PostLoader. W przypadku niektórych z trzeba pobrać odpowiednią wersję loadera, bądź zmienić ustawienie dotyczące ładowania gier z GameCube’a w loaderze.

Co do instalacji gier: Twój dysk USB powinien być sformatowany do FAT32. Jeśli odpalasz z niego również gry na Wii, powinieneś utworzyć drugą partycję (zakładając, że używasz NTFS lub WBFS). Dokonasz tego pod Windowsem w menu nazwanym Zarządzanie komputerem. Po prostu wpisz do w Menu Start. W zakładce Zarządzanie dyskami znajdziesz wszystko, co potrzebujesz. Możesz tam Zmniejszyć wolumin, by następnie wydzielić z niego nową partycję. Po przygotowaniu tak oto dysku, można przejść do kopiowania gier. Nintendont najlepiej działa z czystymi ISO, które nie były modyfikowane lub kompresowane.

By Nintendont potrafiło odpalić grę, musi być ona odpowiednio skatalogowana na dysku. Potrzebujemy folder /games/. W nim możemy tworzyć katalogi o dowolnej nazwie. Ważne, by obraz gry znajdujący się w podfolderze miał nazwę game.iso, a w przypadku gier dwupłytowych, druga płyta była nazwana disc2.iso.

Na przykładach:

  • /games/braciasmaż/game.iso – idealnie!
  • /games/game.iso – źle!
  • /games/mgs/disc2.iso – super!

Nintendont potrafi również emulować karty pamięci! Dzięki temu zaoszczędzimy kilka groszy. Wystarczy w ustawieniach programu znaleźć opcję Memory card emulation i ją włączyć. Voila!

O dziwo, Nintendont może korzystać również z dodatkowych kontrolerów, nieprzystosowanych pod Wii. Gdy nie posiadamy pada do GameCube’a, możemy skorzystać zatem z padów podłączanych po USB, takich jak ten od PlayStation 3 lub 4, itp. Większość standardowych padów działających w standardzie USB-HID powinna działać. Kombinacja Wiimote + Nunchuk również została zaprogramowana, aczkolwiek jest dość chaotyczna. Zamieszczamy link, gdzie można zapoznać się ze wszystkimi sześcioma trybami działania.

Przydatne kombinacje na padzie do GameCube’a:

  • R+Z+Start – restart
  • R+Z+B+strzałka w dół – wyłączenie gry

Uwaga! Poradnik nie opisuje dużej ilości funkcji oraz opcji zawartych w Nintendont, a jedynie podstawową konfigurację.

- jakbu