29 Kwi 2018

Sushi po amerykańsku

Nie minę się chyba z prawdą, jeżeli powiem, że gry video w obecnej postaci, swoje istnienie zawdzięczają głównie Japonii. Jest to bowiem kraj, który dał nam Nintendo, Sony oraz Segę (choć ta korzeniami sięga w pewnym stopniu USA). Te miłe sercu słowa, będące nazwami firm, które stworzyły dla nas kultowe konsole oraz przeznaczone na nie gry, rządziły umysłami fanatyków elektronicznej rozrywki przez wiele lat. Mimo tego, że w tle przewijało się zasłużone niegdyś Atari, większość tytułów, w które szarpaliśmy w wieku pacholęcym, a które wywarły na nas pewnie niemały wpływ, powstało w słynnym Kraju Kwitnącej Wiśni. I chociaż zachodni developerzy nie siedzieli z założonymi rękoma, to do połowy trwania szóstej generacji konsol(nie zajmujemy się tu rynkiem PC) karty rozdawali Japończycy.

Wielka trójka producentów maszynek do grania walczyła między sobą o względy graczy, niczym w szesnastym wieku Oda Nobunaga i przeciwne mu klany o kolejne prowincje Japonii. Równowagę w przyrodzie zakłóciło dopiero odejście Segi, która na skutek ciągnącej się przez jakieś trzy generacje sprzętu serii dość niefortunnych decyzji, nastawiła się na tworzenie jedynie softu dla dotychczasowych wrogów. Może i należało uronić łzę nad Dreamcastem ale nie było na to czasu, ponieważ każdy z zaciekawieniem i w napięciu obserwował graczy pozostałych na polu walki. Wydarzenia te miały miejsce w pierwszej połowie Roku Pańskiego 2001. Parę miesięcy później świat ujrzał już nową konsolę Nintendo, która miała stanowić konkurencję dla rozpasanego na rynku PlayStation 2, oraz powitał na arenie nowego zawodnika. Kojarzący się do tej pory głównie z najchętniej piraconym systemem operacyjnym dla komputerów PC, Microsoft, bo o nim mowa, zajął pozostawione przez Segę miejsce przy stole. Pomiędzy Japończykami, zaczął panoszyć się sporych rozmiarów Amerykanin o zasobnym portfelu. Przycisk start bowiem został naciśnięty przez Xboxa. Nie oszukujmy się, konsole konkurencji nie zbliżyły się nawet do wyniku jaki w tej generacji wyśrubowało Sony, ale firma z Redmond zaznaczyła w udany sposób swoją obecność w tej dziedzinie, delikatnie wyprzedzając pod względem ogólnoświatowej sprzedaży Nintendo. Żeby poprawić ten wynik przy starcie kolejnego sprzętu, Microsoft postanowił zawalczyć o rynek, na którym zdecydowanie odniósł porażkę. Chodzi oczywiście o Japonię.

W jaki sposób można zachęcić ludzi, z kraju, na który USA zrzuciło dwie atomówki, do kupowania amerykańskich konsol zamiast rodzimych? Pozyskując na wyłączność gry, które z dużym prawdopodobieństwem spodobają się tamtejszym klientom. Mając do dyspozycji spory budżet, można zdziałać naprawdę wiele. Xbox 360 kusił więc mnogością ekskluzywnych tytułów dostarczonych przez japońskich developerów. Swego czasu głośną sprawą było uformowanie się studia Mistwalker, zrzeszającego w swych szeregach zasłużonych twórców gatunku jRPG. Hironobu Sakaguchi czy Nobuo Uematsu to osoby, które średnio zorientowany w temacie gracz powinien kiedyś przynajmniej słyszeć.

Blue Dragon

Trzystasześćdziesiątka dostała od tej ekipy dwie gry: Blue Dragon i Lost Odyssey. Jeżeli graliście kiedyś, w którąś część serii Dragon Quest albo w Chrono Trigger, to rzut oka na okładkę „Niebieskiego Smoka” powinien wywołać miłe skojarzenie. Wszakże za wygląd świata przedstawionego odpowiadał nie kto inny niż Akira Toriyama, znany w naszym kraju za sprawą nadawanego niegdyś na RTL7 anime „Dragon Ball”, będącego adaptacją mangi o tym samym tytule. Zabawne, że tak dużo rzeczy, w których tego człowiek w jakimś stopniu maczał palce, ma w tytule słowo „dragon”. Sama gra była klasycznym jRPG bez szczególnych innowacji w rozgrywce. Na pochwałę zasługuje system profesji, w jakich może się doskonalić każda z postaci. Możemy je oczywiście zmieniać wedle uznania, co urozmaica trochę rozgrywkę, choć nadal nie jest to niedościgniony poziom Final Fantasy V, którego job system wspominam z sentymentem po dziś dzień. Jeżeli chodzi o fabułę, to produkcja ta stoi na poziomie taśmowo produkowanych shounenów. W skrócie: grupka dzieciaków zdobywa moce, dzięki którym może stanąć w obronie ludzi nękanych przez złego karzełka. Jest to raczej tytuł, kierowany do nieco młodszych odbiorców. Nie dziwi więc, że na podstawie Blue Dragon powstało anime oraz dwie różne serie mang. W założeniach miało to chyba jeszcze bardziej przekonać japońskich klientów do zakupu konsoli Billa Gatesa, która była w ich kraju rozprowadzana w zestawach z rzeczoną grą.

Z kolei Lost Odyssey stawiało na bardziej dojrzały sposób ukazania historii i poważniejszą tematykę. Wcielamy się w niejakiego Kaima, który żyje dłużej niż dzikie gęsi i uchodzi za nieśmiertelnego. Jego niezwykłe „właściwości” zostały dostrzeżone przez wysoko postawionych ludzi, którzy zlecają mu misję, jakiej nie podołałby nikt inny. Przy okazji możemy też dowiedzieć się o różnych wydarzeniach, w których na przestrzeni wieków uczestniczył główny bohater. Pod względem rozgrywki w dalszym ciągu mamy jednak do czynienia z klasyczną szkołą japońskich gier RPG. Produkcja ta przypomina trochę poczciwe Final Fantasy X, chyba ostatnią część serii, której nie dotknęły żadne rewolucyjne zmiany w mechanice. Jeżeli to zdanie Cię nie zachęciło, to dodam, że Sakaguchi odwalił kawał dobrej roboty pisząc scenariusz, a odkrywanie przeszłości Kaima to sam miód. Ostatnio nie słyszy się za dużo o studiu Mistwalker, a szkoda ponieważ solidna bomba od tej ekipy mogłaby zachęcić parę osób do zakupu Xbox One. Mam także wrażenie, że ich ewentualna nowa gra urozmaiciłaby nieco zdominowany przez kolejne Persony i Finale gatunek.

Xbox 360 dostał na wyłączność naprawdę dużo jRPGów spod ręki różnych zasłużonych twórców, większość z nich trafiła jednak po jakimś czasie na PS3, zazwyczaj w wypasionej wersji z dodatkową zawartością. Taki los spotkał np. Star Ocean: The Last Hope oraz Eternal Sonata znaną w Polsce jako „ta gra o Szopenie”, które debiutowały na sprzęcie z literką X w nazwie. Można było przewidzieć taki rozwój wypadków. Developerzy i wydawcy pewnie trochę się niecierpliwili, ponieważ sprzedaż ich produktów nie mogła osiągnąć szczególnie wysokiego poziomu z powodu sztucznych ograniczeń. Nic w tym dziwnego, że gdy tylko nadarzyła się okazja, starali się pozyskać nowych klientów, którzy z jakiegoś powodu nie przepadali za sprzętem Microsoftu. Podobnie wyglądała przecież kwestia ekskluzywności Resident Evil 4, które miało pojawić się wyłącznie na konsoli Nintendo GameCube. Jak już wcześniej wspomniałem ilość egzemplarzy PlayStation 2, w domach graczy z całego świata była przytłaczająca. W interesie Capcomu leżało więc, aby w jakiś sposób umieścić swój najlepszy wówczas szpil w napędach tychże czarnulek i tak też się stało. Wersja na PS2 była po brzegi napakowana bonusami względem oryginalnego wydania, co niewątpliwie ucieszyło rzeszę graczy. Dziś takie rzeczy nikogo już raczej nie szokują, przyzwyczailiśmy się przez mijające lata do „czasowych exclusive’ów” i tym podobnych dziwactw. W czasach Xboxa 360 można było jednak czuć się jeszcze oszukanym przez tych chciwych ludzi, co to gry robią nie z pasji a dla pieniędzy tylko.

Wróćmy jednak do meritum, czyli japońskich tytułów dedykowanych trzystasześćdziesiątce. Nie samymi jRPG japończycy przecież żyją. W Tokio szanowanym gatunkiem gier są przecież również shoot ‘em upy nazywane pieszczotliwie shmupami. W naszym kraju nie jest to raczej gatunek szczególnie popularny, ale chyba każdy grał w jakiegoś jego przedstawiciela. Kojarzycie te gierki, w których steruje się jakimś samolocikiem czy innym statkiem kosmicznym lecącym z lewa na prawo lub z dołu do góry, na którego drodze staje mniej więcej milion przeciwników i przeszkód? Mniej więcej tak wygląda 3/4 shmupów. Trochę sobie żartuję, ale jest w tym sporo prawdy i nie ma co się temu dziwić, taki setting nasuwa się naturalnie. Sam nie jestem za dobry w tego typu produkcje, lecz muszę przyznać, że gdy już przestaje się oglądać napis „game over” przed końcem pierwszego etapu, zaczynają one dostarczać ogromnych pokładów satysfakcji. Xbox 360 może poszczycić się w tym temacie całkiem niezłym repertuarem.

Akai Katana

Studio CAVE dostarczyło sporo materiału dla konsoli Microsoftu, który na nasze nieszczęście nie opuścił w całości granic Japonii. To doskonała okazja by jeszcze raz podziękować ludziom, którzy wymyślili blokady regionalne. Gry tej ekipy mogą jednak rzeczywiście być, trochę zbyt „japońskie” dla wielce poważnych Europejczyków. Dla przykładu w Deathsmiles zamiast pojazdem bojowym kierujemy słodkimi dziewczynkami z magicznymi mocami i dużymi oczami. Żeby było zabawniej, to akurat ta gra ukazała się poza Japonią, podobnie jak świetna Akai Katana. Jeżeli nie boisz się dostać oczopląsów od ogarniania wzrokiem setek pocisków, pojawiających się na ekranie w tym samym czasie (na tego typu shoot ‘em ppy mówi się często bullet hell), to polecam zainteresować się bliżej tytułami dostępnymi w naszym regionie. Dodatkowo przemawia za tym płynność z jaką działają one na Xboxie 360, która powinna zadowolić fanatyków gier arcade.

Radiant Silvergun

Ponadto w ramach usługi Xbox Live Arcade można także wejść w posiadanie cyfrowych wersji takich klasyków gatunku jak Radiant Silvergun czy Ikaruga, które po prostu warto znać, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Jest to doskonała okazja żeby zapoznać się z uznanymi produkcjami, które w Polsce, z racji niskiej popularności sprzętów, na których się one pierwotnie ukazały, mogły nam po prostu umknąć. Przy okazji nadmienię, że ceny oryginalnych wydań mogą przyprawić wrażliwszych graczy o problemy z sercem.

Microsoft naprawdę postarał się, by w siódmej generacji konsol przekonać do siebie mieszkańców Japonii. Xbox 360 dzielnie walczył na terytorium opanowanym przez wroga, dostarczając wartościowych gier, których wcześniej nie powiązalibyśmy z tym konkretnym sprzętem. W teorii powinno to zadziałać, ale życia nie oszukasz jak mawiał klasyk. Chociaż wynik finansowy względem poprzedniej maszynki został poprawiony, to i tak Kraj Kwitnącej Wiśni nigdy nie pokochał X Pudła. Dziś możemy natknąć się na zabawne doniesienia o tym jak to, przez tydzień w całej Japonii sprzedano raptem kilka sztuk Xboxa One. Widocznie wbrew powszechnej opinii, biblioteka gier nie zawsze jest czynnikiem, który decyduje o popularności danego sprzętu. Microsoftowi należy się mimo wszystko szacunek za podjęcie wyzwania z góry skazanego na porażkę.

- Oskier


Komentarze

wing chair pet covers youtube.com 03 Gru 18, 21:01

adidas tubular invader bean red co.ukair jordan 4af1 sneakerhead co.ukferragamo shoes terra cotta co.uknike magista obra 2 elite ftwr black co.uk wing chair pet covers youtube.com [url=http://www.beyoglubilisim.com/grid/wing-chair-pet-covers-youtube.com]wing chair pet covers youtube.com[/url]

kobe 9 low blood red co.uk 03 Gru 18, 21:01

timberland 10061 carbon blacknike cortez x mister cartoon qs white aa4875 100adidas x 171 sg cp9170jordan cmft 11 sc kobe 9 low blood red co.uk [url=http://www.asamsecure.com/lowest/kobe-9-low-blood-red-co.uk]kobe 9 low blood red co.uk[/url]

bling crystals crystallized swarovski nike shoes 03 Gru 18, 21:01

uk trainers summer shoes hyper jadeuk trainers converse colors focus gorge greenuk trainers adidas eqt bask adv wooduk trainers air jordan cp3.ix shock pink bling crystals crystallized swarovski nike shoes [url=http://www.sensesmobilya.com/sole/bling-crystals-crystallized-swarovski-nike-shoes]bling crystals crystallized swarovski nike shoes[/url]

uk trainers nike mercurialx proximo ii new york 03 Gru 18, 21:01

uk trainers air jordan 4 neonuk trainers safety boots polar aluminumuk trainers vans i love ny date reduk trainers salomon speed cross 3 squadron blue uk trainers nike mercurialx proximo ii new york [url=http://www.aparthoteltresreyes.com/purcell/uk-trainers-nike-mercurialx-proximo-ii-new-york]uk trainers nike mercurialx proximo ii new york[/url]

new balance fuchsia flash twitter.com 03 Gru 18, 21:01

uk trainers nike adidas new arrival titanium pinkuk trainers adidas prophere porpoiseuk trainers nice epic recat flyknit ceriseuk trainers vans zebra canvas maize new balance fuchsia flash twitter.com [url=http://www.accidentesdecoche.com/sk8/new-balance-fuchsia-flash-twitter.com]new balance fuchsia flash twitter.com[/url]

nike 270 air max blue 03 Gru 18, 21:01

blinged out glitter glitter crystal nike free run 5.0 v4blinged glitter bling swarovski adidas adult snapbackbling swarovski crystallized swarovski nike airmaxcrystals swarovski adidas slides nike 270 air max blue [url=http://www.artunreklam.com/gl6000/nike-270-air-max-blue]nike 270 air max blue[/url]

nike roshe run fb camo 03 Gru 18, 21:01

white and gold christian louboutin co.ukny supreme store co.ukadidas superstar 80s dlx co.ukair max 97 grey white halalrf co.uk nike roshe run fb camo [url=http://www.alphacarpetcleanllc.com/flock/nike-roshe-run-fb-camo]nike roshe run fb camo[/url]

new balance 745 co.uk 03 Gru 18, 21:01

black lace fitted dress co.uksneakernews ultra boost co.uknike mercurial vapor 2009 co.ukrompers for girls co.uk new balance 745 co.uk [url=http://www.irohpatia.com/detailing/new-balance-745-co.uk]new balance 745 co.uk[/url]

nike 848187 302 nike air presto essential legion green black summit white legion green 03 Gru 18, 21:01

authentic nike rosherun classic black white 511882 050 running shoe roshe for salebuy adidas superstar 80s w from 35.75 compare prices on inike air max thea women desert sand sand white 599409adidas originals nmd r2 olive primeknit ba7239 nike 848187 302 nike air presto essential legion green black summit white legion green [url=http://www.astrobkswami.com/speed/nike-848187-302-nike-air-presto-essential-legion-green-black-summit-white-legion-green]nike 848187 302 nike air presto essential legion green black summit white legion green[/url]

nike pocket knife dm pure plat pinterest.com 03 Gru 18, 21:02

cleveland browns merchandise cheap tumblr.comultra boost adidas black and whiteroshe tanjun tumblr.comnew balance 574 pique polo youtube.com nike pocket knife dm pure plat pinterest.com [url=http://www.autocarfe.com/rift/nike-pocket-knife-dm-pure-plat-pinterest.com]nike pocket knife dm pure plat pinterest.com[/url]

indiana pacers cory joseph 6 2017 18 classic white jersey 03 Gru 18, 21:02

nike magista orden fg sneakerheadnike pocket knife dm pure plat pinterest.comasics lazy shoes rioja red pinterest.comnice epic recat flyknit ebay twitter.com indiana pacers cory joseph 6 2017 18 classic white jersey [url=http://www.mahdfarsh.com/floral/indiana-pacers-cory-joseph-6-2017-18-classic-white-jersey]indiana pacers cory joseph 6 2017 18 classic white jersey[/url]

converse chuck taylor all star lift peach 03 Gru 18, 21:02

uk trainers nike free run 3 polar aluminumuk trainers 2018 nike silveruk trainers givenchy rottweiler flip flops greenuk trainers 2012 adidas anthracite black converse chuck taylor all star lift peach [url=http://www.gamchnagercoil.com/speed/converse-chuck-taylor-all-star-lift-peach]converse chuck taylor all star lift peach[/url]

canada shoes orange 03 Gru 18, 21:02

uk trainers air jordan 18 tumbled greyuk trainers saucony spitfire 2 salmon pinkuk trainers nike air max ltd glow brightuk trainers adidas ace 17.2 fg gamboge canada shoes orange [url=http://www.bienalinternacionalartesuba.com/aerate/canada-shoes-orange]canada shoes orange[/url]

uk trainers adidas crazylight boost low purple 03 Gru 18, 21:02

ua curry 2.5 olive greenpuma suede iris twitter.comua curry 2.5 olive greenconverse undefeated x clot core black pinterest.com uk trainers adidas crazylight boost low purple [url=http://www.baobithietke.com/boat/uk-trainers-adidas-crazylight-boost-low-purple]uk trainers adidas crazylight boost low purple[/url]

uk trainers merrell umber 03 Gru 18, 21:02

puma classic sneakers new york twitter.comnike air max wright stale grey pinterest.comadidas predator 18.4 fg hot lava twitter.comadidas predator 18.4 fg hot lava twitter.com uk trainers merrell umber [url=http://www.e-turkcebilgi.com/limited/uk-trainers-merrell-umber]uk trainers merrell umber[/url]

adidas originals jabbar mid white 03 Gru 18, 21:02

nike air force 1 07 qs ah8462 002 nike sneakerssearchinadidas yeezy 750 boost by2456nike roshe 1 flyknit twitter.comlaptop bag with strap twitter.com adidas originals jabbar mid white [url=http://www.pooria-abasi.com/cool/adidas-originals-jabbar-mid-white]adidas originals jabbar mid white[/url]

nike limited quincy wilson 31 indianapolis colts jersey 03 Gru 18, 21:02

new balance 745 co.uklight up sole trainers uk co.ukneon nike sneakers co.uknike sb dunk high denim co.uk nike limited quincy wilson 31 indianapolis colts jersey [url=http://www.andishehdaran.com/printing/nike-limited-quincy-wilson-31-indianapolis-colts-jersey]nike limited quincy wilson 31 indianapolis colts jersey[/url]

nike free running nike free 5.0 mens dark blue jade training shoes 03 Gru 18, 21:02

swarovski blinged out rhinestones swarovski nike internationalist jcrdswarovski crystals bling crystal sports shoesblinged out blinged bling swarovski tennis shoesrhinestones blinged out glitter crystal adidas swift run nike free running nike free 5.0 mens dark blue jade training shoes [url=http://www.qh-co.com/sunray/nike-free-running-nike-free-5.0-mens-dark-blue-jade-training-shoes]nike free running nike free 5.0 mens dark blue jade training shoes[/url]

uk trainers adidas nemeziz 18.3 futsal eucalyptus 03 Gru 18, 21:02

nike pg1 black gum release date 878627 004 2womens nike air max 2016 running shoes szwomens nike air max 2016 running shoes sznike w air force 1 high top premium uk trainers adidas nemeziz 18.3 futsal eucalyptus [url=http://www.afkfree.com/summer/uk-trainers-adidas-nemeziz-18.3-futsal-eucalyptus]uk trainers adidas nemeziz 18.3 futsal eucalyptus[/url]

uk trainers vans off the wall leopard sail 03 Gru 18, 21:02

crystal glitter swarovski swarovski nike lunar skyeluxswarovski glitter nike free trswarovski bling crystals vansglitter swarovski nike air sb uk trainers vans off the wall leopard sail [url=http://www.polsekkalideres.com/recovery/uk-trainers-vans-off-the-wall-leopard-sail]uk trainers vans off the wall leopard sail[/url]

uk trainers puma leadcat review 03 Gru 18, 21:02

adidas nmd popcorn yacht club co.uk2012 nike iridescent co.uknike kyrie 3 ghost green co.ukfila 96 jacinth co.uk uk trainers puma leadcat review [url=http://www.ayandehsazanpasargad.com/pk/uk-trainers-puma-leadcat-review]uk trainers puma leadcat review[/url]

glitter crystallized blinged out swarovski nike benassi slides 03 Gru 18, 21:02

adidas barricade 2017 blue sneakers no.aq6295 on saleadidas nmd city sock cs2 blackwhitestripes ba7212blue basketball shoes womencurry co.ukaccessories winnie the pooh co.uk glitter crystallized blinged out swarovski nike benassi slides [url=http://www.eic-sa.com/fast/glitter-crystallized-blinged-out-swarovski-nike-benassi-slides]glitter crystallized blinged out swarovski nike benassi slides[/url]

nike mercurial victory vi df ic 903613616 03 Gru 18, 21:02

nike air max 97 ultra 17 si ao2326 001nike aj1986 001 nike air max 97 og undftdnew balance ml999wxa abssnike aj1986 001 nike air max 97 og undftd nike mercurial victory vi df ic 903613616 [url=http://www.diananguerrero.com/us576/nike-mercurial-victory-vi-df-ic-903613616]nike mercurial victory vi df ic 903613616[/url]

vans authentic 44 dx vn0a38enoao 03 Gru 18, 21:02

bling nike epic react flyknit big kidsadidas kids x 17.4 fxg real coral core blackair jordan 32 xxxii cny chinese new yearnike 859511 002 nike beautiful x air huarache ultra premium vans authentic 44 dx vn0a38enoao [url=http://www.thoratweeq.com/cp3/vans-authentic-44-dx-vn0a38enoao]vans authentic 44 dx vn0a38enoao[/url]

nike air max sequent 2 women ab 61 11 preisvergleich bei 03 Gru 18, 21:02

uk trainers adidas yeezy 700 voltuk trainers ugg jacinthuk trainers nike air max advantage ocheruk trainers nike lunar command golf ftwr white nike air max sequent 2 women ab 61 11 preisvergleich bei [url=http://www.sublimecm.com/yeezy/nike-air-max-sequent-2-women-ab-61-11-preisvergleich-bei]nike air max sequent 2 women ab 61 11 preisvergleich bei[/url]

game caleb sturgis 6 los angeles chargers jersey 03 Gru 18, 21:02

anti social social club pink shirt authentic brand new unopened and still in packagea.s.sclubpinkt shirtanti social social club tops tees shortoff white x nike sock dart black aa8696 300nike mercurialx superfly 360 elite tf men boots ah7374 081 black turf football shoeadidas womens nmd r2 pk pink glitch by9521 game caleb sturgis 6 los angeles chargers jersey [url=http://www.banosho.com/washed/game-caleb-sturgis-6-los-angeles-chargers-jersey]game caleb sturgis 6 los angeles chargers jersey[/url]

adipower weightlifting shoes 2016 co.uk 03 Gru 18, 21:03

uk trainers nike shox nz ocheruk trainers adidas ace 17.2 primemesh fg eel yellowuk trainers nike free 4.0 v3 rainbowuk trainers nike free connect moon light adipower weightlifting shoes 2016 co.uk [url=http://www.adenizkozmetik.com/attitude/adipower-weightlifting-shoes-2016-co.uk]adipower weightlifting shoes 2016 co.uk[/url]

atmos puma disc blaze camo 03 Gru 18, 21:03

uk trainers adidas equipment support 93 16 peach creamuk trainers adidas tubular invader chocolateuk trainers nike hypervenom phantom 2 low cut grey catalinauk trainers adidas crazy 1 adv bright crimson atmos puma disc blaze camo [url=http://www.phoenix-vc.com/yue/atmos-puma-disc-blaze-camo]atmos puma disc blaze camo[/url]

vans anaheim factory old skool 03 Gru 18, 21:03

uk trainers adidas predator 18.4 salmon pinkuk trainers adidas rose 7 umberuk trainers nike air max 1 sp igloouk trainers nike air max 90 sneakerboots tumbled grey vans anaheim factory old skool [url=http://www.govtsjobsalert.com/turndown/vans-anaheim-factory-old-skool]vans anaheim factory old skool[/url]

cheap trail running shoes co.uk 03 Gru 18, 21:03

crystal blinged crystals adidas superstarblinged blinged blinged out swarovski nike slidessave 50 off converse x fragment design jack purcell modern black mensuede heart satin black cheap trail running shoes co.uk [url=http://www.sacerco.com/offer/cheap-trail-running-shoes-co.uk]cheap trail running shoes co.uk[/url]

uk trainers adidas sandals reddish brown 03 Gru 18, 21:03

ne patriots polo shirts co.ukconverse chuck taylor blush co.ukpureboost dpr shoes co.ukcrewneck websites co.uk uk trainers adidas sandals reddish brown [url=http://www.blankcreativa.com/gaga/uk-trainers-adidas-sandals-reddish-brown]uk trainers adidas sandals reddish brown[/url]

uk trainers kevin durant dove grey 03 Gru 18, 21:03

adidas nmd city sock cs2 blackwhitestripes ba7212best nike air huarache 4 texture pig leather series ultra id customized white red 8296692017 fall winter new nike air max 95 greedy black safety orange volt 810374 078nike 897749 616 bota tiempo legacy ii ag uk trainers kevin durant dove grey [url=http://www.portaldeculturaurbana.com/girlhood/uk-trainers-kevin-durant-dove-grey]uk trainers kevin durant dove grey[/url]

adidas tubular doom soc by3559 03 Gru 18, 21:04

uk trainers kd 8 university reduk trainers harden boost low summit whiteuk trainers air jordan why not zero.1 greyuk trainers nike lunarcharge purplish red adidas tubular doom soc by3559 [url=http://www.babakkarimianmd.com/leaf/adidas-tubular-doom-soc-by3559]adidas tubular doom soc by3559[/url]

uk trainers converse leopard print high dove grey 03 Gru 18, 21:04

the north face mens resolve 2 jacket red pinterest.comnike air max new york pinterest.comkids nike football boots creamsicleconverse perfed low soft red uk trainers converse leopard print high dove grey [url=http://www.sangtaoquangcao.com/tsugi/uk-trainers-converse-leopard-print-high-dove-grey]uk trainers converse leopard print high dove grey[/url]

nike air max ld zero pale lilac twitter.com 03 Gru 18, 21:04

uk trainers lebron ambassador 9 purpleuk trainers nike shox mostro cameouk trainers adidas raf simons adilette bunny tumblruk trainers nike free 4.0 v2 rustic brown nike air max ld zero pale lilac twitter.com [url=http://www.beautyjange.com/pegasus/nike-air-max-ld-zero-pale-lilac-twitter.com]nike air max ld zero pale lilac twitter.com[/url]

uk trainers converse all star multi lines blue lagoon 03 Gru 18, 21:04

nike am90 ultra flightclub co.ukwhite high waisted bikini co.ukadidas toddler boy clothes co.ukschool shoes stores co.uk uk trainers converse all star multi lines blue lagoon [url=http://www.prova-ato.com/trek/uk-trainers-converse-all-star-multi-lines-blue-lagoon]uk trainers converse all star multi lines blue lagoon[/url]

Nike Air Max 2017 04 Gru 18, 11:59

Yeezy Shoeshttp://www.yeezy.com.co/ Yeezy Shoeshttp://www.yeezys.us.com/ Yeezy Supplyhttp://www.yeezysupply.us.com/ Yeezy Sneakershttp://www.yeezy-shoes.us.com/ Yeezy Boosthttp://www.yeezy-boost350.com/ Yeezy Boosthttp://www.yeezyboost350.us.com/ Yeezy Boost 350 V2 Blue Tinthttp://www.yeezybluetint.com/ Yeezy 500 Utility Blackhttp://www.yeezy500utilityblack.com/ Yeezy 500 Utility Blackhttp://www.yeezy500utilityblack.us/ Nike Air VaporMaxhttp://www.vapor-max.org.uk/ Salomonhttp://www.salomon-shoes.org.uk/ Salomon UKhttp://www.salomons.me.uk/ Salomon UKhttp://www.salomonspeedcross4.org.uk/ Off White Air Jordan 1http://www.offwhitejordan1.com/ Nike VaporMaxhttp://www.nikevapormax.org.uk/ Nike Element 87http://www.nikereactelement87.us.com/ Nike React Element 87http://www.nikereactelement87.us/ Nike Air Vapormax Plushttp://www.nikeplus.us/ Nike Outlethttp://www.nike--outlet.us/ Nike Outlet Storehttp://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/ Nike Outlet Storehttp://www.nikeoutletonlineshopping.us/ Cheap Nike NBA Jerseyshttp://www.nikenbajerseys.us/ Air Max 97http://www.nikeairmax.us/ Air Max 2017http://www.max2017.us/ Jordan Shoeshttp://www.jordan-com.com/ Jordan 11 Concord 2018http://www.jordan11-concord.com/ Kanye West Yeezys Boost Shoeshttp://www.cs7boots1.com/ Cheap NBA Jerseys From Chinahttp://www.cheapnba-jerseys.us/ Birkenstock Sandalshttp://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/ NBA Jerseyshttp://www.basketball-jersey.us/ Balenciaga UKhttp://www.balenciaga.me.uk/ Balenciaga UKhttp://www.balenciagauk.org.uk/ Balenciaga UKhttp://www.balenciagatriples.org.uk/ Balenciaga UKhttp://www.birkenstocks.me.uk/ Balenciagahttp://www.balenciagatrainers.org.uk/ Nike Air Maxhttp://www.airmax270.org.uk/ Yeezyhttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/ Yeezy Shoeshttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

Yeezys 04 Gru 18, 22:50

Yeezyshttp://www.yeezy.com.co/ Yeezy Shoeshttp://www.yeezys.us.com/ Yeezy Shoeshttp://www.yeezysupply.us.com/ Yeezy Boost 350http://www.yeezy-shoes.us.com/ Yeezy Boosthttp://www.yeezy-boost350.com/ Yeezy Boost 350 V2http://www.yeezyboost350.us.com/ Yeezy Shoeshttp://www.yeezybluetint.com/ Adidas Yeezy 500http://www.yeezy500utilityblack.com/ Yeezy 500 Utility Blackhttp://www.yeezy500utilityblack.us/ Vapor Maxhttp://www.vapor-max.org.uk/ Salomon Shoeshttp://www.salomon-shoes.org.uk/ Salomonhttp://www.salomons.me.uk/ Salomon UKhttp://www.salomonspeedcross4.org.uk/ Off White Air Jordan 1http://www.offwhitejordan1.com/ Vapor Maxhttp://www.nikevapormax.org.uk/ Nike React Element 87http://www.nikereactelement87.us.com/ Nike React Element 87http://www.nikereactelement87.us/ Nike Plushttp://www.nikeplus.us/ Nike Outlet Onlinehttp://www.nike--outlet.us/ Nike Outlet Storehttp://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/ Nike Outlethttp://www.nikeoutletonlineshopping.us/ Cheap Nike NBA Jerseyshttp://www.nikenbajerseys.us/ Air Max 97http://www.nikeairmax.us/ Air Max 2017http://www.max2017.us/ Jordan Shoeshttp://www.jordan-com.com/ Jordan 11 Concordhttp://www.jordan11-concord.com/ Cheap Yeezy Shoeshttp://www.cs7boots1.com/ Cheap NBA Jerseyshttp://www.cheapnba-jerseys.us/ Birkenstock UKhttp://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/ Basketball Jerseyhttp://www.basketball-jersey.us/ Balenciaga UKhttp://www.balenciaga.me.uk/ Balenciagahttp://www.balenciagauk.org.uk/ Balenciaga UKhttp://www.balenciagatriples.org.uk/ Balenciagahttp://www.birkenstocks.me.uk/ Balenciagahttp://www.balenciagatrainers.org.uk/ Nike Air Maxhttp://www.airmax270.org.uk/ Adidas Yeezyshttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/ Adidas Yeezy Shoeshttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

Air Max 97 07 Gru 18, 06:33

Yeezy http://www.yeezy.com.co/ Yeezy Shoes http://www.yeezys.us.com/ Yeezy Supply http://www.yeezysupply.us.com/ Yeezy Boost 350 http://www.yeezy-shoes.us.com/ Yeezy Boost 350 http://www.yeezy-boost350.com/ Yeezy Boost 350 http://www.yeezyboost350.us.com/ Yeezy Shoes http://www.yeezybluetint.com/ Yeezy 500 http://www.yeezy500utilityblack.com/ Adidas Yeezy 500 http://www.yeezy500utilityblack.us/ Nike Air VaporMax http://www.vapor-max.org.uk/ Salomon http://www.salomon-shoes.org.uk/ Salomon http://www.salomons.me.uk/ Salomon UK http://www.salomonspeedcross4.org.uk/ Off White Air Jordan 1 http://www.offwhitejordan1.com/ Nike Air VaporMax http://www.nikevapormax.org.uk/ Nike React Element 87 http://www.nikereactelement87.us.com/ React Element 87 http://www.nikereactelement87.us/ Nike Vapormax Plus http://www.nikeplus.us/ Nike Outlet Online http://www.nike--outlet.us/ Nike Outlet Store http://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/ Nike Outlet Store Online Shopping http://www.nikeoutletonlineshopping.us/ Nike NBA Jerseys http://www.nikenbajerseys.us/ Air Max 97 http://www.nikeairmax.us/ Nike Air Max 2017 http://www.max2017.us/ Air Jordan Shoes http://www.jordan-com.com/ Jordan 11 Concord http://www.jordan11-concord.com/ Cheap Yeezy Shoes http://www.cs7boots1.com/ Cheap NBA Jerseys From China http://www.cheapnba-jerseys.us/ Birkenstock UK http://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/ NBA Jerseys http://www.basketball-jersey.us/ Balenciaga http://www.balenciaga.me.uk/ Balenciaga http://www.balenciagauk.org.uk/ Balenciaga http://www.balenciagatriples.org.uk/ Balenciaga http://www.birkenstocks.me.uk/ Balenciaga UK http://www.balenciagatrainers.org.uk/ Nike Air Max 270 http://www.airmax270.org.uk/ Yeezy http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/ Adidas Yeezy Shoes http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

uk trainers nike air presto woven turbulence grey 07 Gru 18, 14:24

uk trainers nike kd 6 nsw lifestyle qs rustic brownuk trainers nike air sockracer blinguk trainers asics dynaflyte sneakerheaduk trainers air jordan melo 11 terra cotta uk trainers nike air presto woven turbulence grey

uk trainers nike magistax finale ii ic scarlet 07 Gru 18, 14:24

crazylight boost 2018 whitenike air force 1 low jewel redzapatillas adidas adipower hockey pinterest.comhyperdunk 2016 sale uk trainers nike magistax finale ii ic scarlet

uk trainers nike cortez 2 lovers peach 07 Gru 18, 14:24

glitter crystal nike free connectblinged crystallized blinged out swarovski nike air max jewellcrystals swarovski swarovski crystal adidas neocrystallized crystallized crystals crystal adidas zx flux uk trainers nike cortez 2 lovers peach

vans authentic lite red 07 Gru 18, 14:24

crystals glitter glitter crystal nike free 4.0 flyknitcrystallized crystals glitter swarovski nike free 5 0 rnswarovski blinged out rhinestones swarovski nikecourt air zoom ultrarhinestones crystal new era la hat vans authentic lite red

asics gel lyte 3 trace khaki twitter.com 07 Gru 18, 14:24

vans tnt pink blast pinterest.comsaucony kineta relay deep red pinterest.comsupra skytop iii bronzy pinterest.comthe north face boys fresh tracks triclimate jacket acrylic orange twitter.com asics gel lyte 3 trace khaki twitter.com

long sleeve jersey shirt dress 07 Gru 18, 14:24

air jordan 5 take flight 881432 305nike roshe two mens and womens running sports shoes 844656 001nike hyperdunk low flyknit 2017 pink co.uknike air relentless 5 rioja red co.uk long sleeve jersey shirt dress

yann sommer 1 borussia m枚nchengladbach away jersey 07 Gru 18, 14:24

uk trainers nike shox rivalry ruby reduk trainers adidas pharrell tennis hu greenuk trainers nike dunk sb voltuk trainers adidas nemeziz 18.3 futsal cinnamon yann sommer 1 borussia m枚nchengladbach away jersey

Nike Outlet Store Online Shopping 08 Gru 18, 01:39

Yeezy http://www.yeezy.com.co/ Yeezy Shoes http://www.yeezys.us.com/ Yeezy http://www.yeezysupply.us.com/ Yeezys Shoes http://www.yeezy-shoes.us.com/ Yeezy Boost 350 http://www.yeezy-boost350.com/ Yeezy Boost 350 http://www.yeezyboost350.us.com/ Yeezy Blue Tint http://www.yeezybluetint.com/ Adidas Yeezy 500 http://www.yeezy500utilityblack.com/ Yeezy 500 Utility Black http://www.yeezy500utilityblack.us/ Vapor Max http://www.vapor-max.org.uk/ Salomon UK http://www.salomon-shoes.org.uk/ Salomon http://www.salomons.me.uk/ Salomon UK http://www.salomonspeedcross4.org.uk/ Off White Jordan http://www.offwhitejordan1.com/ Vapor Max http://www.nikevapormax.org.uk/ React Element 87 http://www.nikereactelement87.us.com/ Nike Element 87 http://www.nikereactelement87.us/ Nike Plus http://www.nikeplus.us/ Nike Outlet http://www.nike--outlet.us/ Nike Outlet Store Online Shopping http://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/ Nike Outlet Store http://www.nikeoutletonlineshopping.us/ NBA Jerseys http://www.nikenbajerseys.us/ Air Max Nike http://www.nikeairmax.us/ Nike Air Max 2017 http://www.max2017.us/ Air Jordan Shoes http://www.jordan-com.com/ Jordan 11 Concord 2018 http://www.jordan11-concord.com/ Cheap Yeezy Shoes http://www.cs7boots1.com/ Cheap NBA Jerseys From China http://www.cheapnba-jerseys.us/ Birkenstock UK http://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/ NBA Jerseys http://www.basketball-jersey.us/ Balenciaga http://www.balenciaga.me.uk/ Balenciaga http://www.balenciagauk.org.uk/ Balenciaga http://www.balenciagatriples.org.uk/ Balenciaga UK http://www.birkenstocks.me.uk/ Balenciaga Trainers http://www.balenciagatrainers.org.uk/ Nike Air Max 270 http://www.airmax270.org.uk/ Yeezy http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/ Adidas Yeezy http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

Johnk58808 Gru 18, 16:24

Over the course of the initial period, they began to flrm group identities. fddakkddcedd

white hot wolf pure grey platinum pink mauve white nike greyrust 13 Gru 18, 13:13

泻褉邪褋薪褘泄 褉芯蟹芯胁褘泄 nike shift one蟹械谢械薪褘泄 褋械褉褘泄 nike mayfly lite胁芯谢褜褌 蟹芯谢芯褌芯 vans good anaheim褔械褉薪褘泄 泻褉邪褋薪褘泄 nike air max lunar 90 white hot wolf pure grey platinum pink mauve white nike greyrust

蟹芯谢芯褌芯 卸械谢褌褘泄 champion sandals 13 Gru 18, 13:14

sofnet nike sneakers salenike kobe 11 xi elite low mens shoesnike free 1.0athletes foot nc girls air jordan 5 retro low dressed crisp white wolf grey icy sole 蟹芯谢芯褌芯 卸械谢褌褘泄 champion sandals

褋懈薪懈泄 褎谢芯褌 nike air precision 13 Gru 18, 13:14

adidas tubular doom sock primeknit mens by3560 obsidian metallicadidas harden shoe mens 15nike air presto ultra breeze color lemon chiffonlemon chiffondark navy lace up derby shoes amsterdam shoe co 褋懈薪懈泄 褎谢芯褌 nike air precision

to coincide withrelease vans partnered renowned artists 14 simpsons sneakers.of came through a 13 Gru 18, 13:14

褋械褉褘泄 锌褍褉锌褍褉薪褘泄 nike air max 1 97斜械谢褘泄 芯褉邪薪卸械胁褘泄 vans authentic og锌褍褉锌褍褉薪褘泄 泻褉邪褋薪褘泄 nike shox tl3褎谢芯褌 asics mexico 66 to coincide withrelease vans partnered renowned artists 14 simpsons sneakers.of came through a

褔械褉薪褘泄 斜械谢褘泄 nike benassi solarsoft 2 13 Gru 18, 13:14

mustcop nike air max theavans eley kishimotonike kyrie s1 hybrid elticse shamrock black green gold airtimberlands boots comeback l 褔械褉薪褘泄 斜械谢褘泄 nike benassi solarsoft 2

cushioned running 13 Gru 18, 13:14

kevin durant sendsping vans shoesable dry oqc30 nike dunk sb high women shoes purpleadidas tubular shadow mens by3572 tech ink crystal white ath cushioned running

胁芯谢褜褌 褎谢芯褌 chanel 13 Gru 18, 13:14

asics jb elite iii indigo blue whitenike kobe 10 herowomens nike flex experience rn 7gel lyte iii 3 martini olive green men men asics 胁芯谢褜褌 褎谢芯褌 chanel

wholesale adidas jets 29 patrik laine navy blue home authentic usa flag stitched youth nhl jersey 13 Gru 18, 13:23

nike mercurial superfly fg cr7houston rockets schedulechristian french jerseymens dress shirts canada wholesale adidas jets 29 patrik laine navy blue home authentic usa flag stitched youth nhl jersey

uk trainers nike air max thea varsity maize 13 Gru 18, 13:24

free woven pinterest.comwhite cream lace dressall stars wedding shoeskobe mid ad tumblr.com uk trainers nike air max thea varsity maize

women ua steph curry one 1 black yellow camo 13 Gru 18, 13:24

uk trainers nike air max 1 hyper jadeuk trainers nike air max 1 hyper jadeuk trainers kobe 9 pinkuk trainers nike hypervenom phelon iii ic royal blue orange black women ua steph curry one 1 black yellow camo

Yeezy Boost 350 V2 13 Gru 18, 23:40

Yeezy Shoes http://www.yeezy.com.co/ Yeezys http://www.yeezys.us.com/ Yeezy Shoes http://www.yeezysupply.us.com/ Yeezy Shoes http://www.yeezy-shoes.us.com/ Yeezy Boost 350 V2 http://www.yeezy-boost350.com/ Yeezy Boost 350 V2 http://www.yeezyboost350.us.com/ Yeezy Boost 350 V2 Blue Tint http://www.yeezybluetint.com/ Yeezy 500 http://www.yeezy500utilityblack.com/ Yeezy 500 Utility Black http://www.yeezy500utilityblack.us/ Nike Air VaporMax http://www.vapor-max.org.uk/ Salomon UK http://www.salomon-shoes.org.uk/ Salomon http://www.salomons.me.uk/ Salomon UK http://www.salomonspeedcross4.org.uk/ Off White Air Jordan 1 http://www.offwhitejordan1.com/ Nike Air VaporMax http://www.nikevapormax.org.uk/ React Element 87 http://www.nikereactelement87.us.com/ Nike React Element 87 http://www.nikereactelement87.us/ Nike Plus http://www.nikeplus.us/ Nike Outlet http://www.nike--outlet.us/ Nike Outlet Store Online Shopping http://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/ Nike Outlet Store Online Shopping http://www.nikeoutletonlineshopping.us/ Nike NBA Jerseys http://www.nikenbajerseys.us/ Nike Air Max http://www.nikeairmax.us/ Nike Air Max 2017 http://www.max2017.us/ Jordan Shoes 2018 http://www.jordan-com.com/ Jordan 11 Concord http://www.jordan11-concord.com/ Cheap Yeezy Shoes http://www.cs7boots1.com/ Cheap NBA Jerseys From China http://www.cheapnba-jerseys.us/ Birkenstock Sandals http://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/ Basketball Jersey http://www.basketball-jersey.us/ Balenciaga UK http://www.balenciaga.me.uk/ Balenciaga UK http://www.balenciagauk.org.uk/ Balenciaga http://www.balenciagatriples.org.uk/ Balenciaga UK http://www.birkenstocks.me.uk/ Balenciaga UK http://www.balenciagatrainers.org.uk/ Nike Air Max http://www.airmax270.org.uk/ Yeezy http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/ Yeezy Shoes http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

winter 2016 kappa brick lf trainers cognacn 14 Gru 18, 17:48

know many fans balenciaga arenawhy we particularly show advance about some new series 2017 balenciaga sneakerscrocs girls black crocband genna ii leopard flat kid carnationjordan releasing an all red air jordan 12 footweaalexander wang lou low heel slide sandals winter 2016 kappa brick lf trainers cognacn

nike air jordan eclipse gym redwolf grey mens 14 Gru 18, 17:48

womens mbt moja blue shoes mbt shoes mbtadidas x tango 17.3 tf core black solar red solar orange football bootskd 6 trey pantscurry sneakers christmas nike air jordan eclipse gym redwolf grey mens

my new baskets adidas 14 Gru 18, 17:48

adidas x white mountaineering eqt support womens collegiate navycorenike kyrie 4 triple black nike kyrie 4timberland pro men sbootsdirect usatimberland proasics gel lyte iii quotlaser my new baskets adidas

pantofola doro emidio stella fg black white football shoes 14 Gru 18, 17:48

under armour dominate pro football boots under armour dominate pro2017 air jordan 4 retro thunder 2012 athletic shoesadidas sport performance adizero feather boost w super purpleprism blue womens trainers sport shoesvans 2017 shoes vans bixie corduroy pantofola doro emidio stella fg black white football shoes

prada hombres casual zapatos 874 tienda prada en madrid prada galleria tote 14 Gru 18, 17:48

coq sportif eclat 89 bordeaux03value jordan aj1 mid blackgame royalflash limescarlet adidas adidas originals gazelle sneakers s76228puma basket platform big strap womens trainers 364123 01 prada hombres casual zapatos 874 tienda prada en madrid prada galleria tote

dwyane wade shoes converse wade 4 2008 09 nba snea 14 Gru 18, 17:48

nike 2009 dunk sb halo brooklyn projectsair jordan horizon creasedcurry 3 xboxair jordan 4 top 3 dwyane wade shoes converse wade 4 2008 09 nba snea


Napisz komentarz